Na nieszczęście w naszym kraju rynek pomp ciepła rozwija się dużo słabiej aniżeli w pozostałych krajach. Wiąże się to z dużymi ograniczeniami między innymi prawniczymi albo finansowymi.

Pompa ciepła jest sprzętem przyjaznym środowisku, bezpiecznym oraz nowym. Pobiera ona tak nazywane dolne źródło energii, czyli na przykład glebę, do pozyskania ciepła w górnym źródle. Należy mieć na uwadze, że przy głębokości co najmniej 1, 5 metra jest stosunkowo stała temperatura. Latem jest ona niższa niż napowierzchni a zimą większa. W związku z tym pompy ciepła zimą czerpią ciepło (sprawdź kotły wodne) na przykład z gruntu, następnie je kondensują przy wykorzystaniu sprężarki i przekazują do otoczenia. Pracuje ona prawie jak lodówka, z tą różnicą, że otrzymanym rezultatem jest ciepło a nie chłód. Stosowanie takich pomp powoduje spore zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Dodatkowo powiększa się bezpieczeństwo, dzięki eliminacji zagrożenia zaczadzenia czy eksplozji.
Tego rodzaju instalacja grzewcza z zasady jest bezusterkowa. W przemyśle pompy te stosowane są między innymi do produkcji pary, odparowywania, suszenia czy też destylacji. Wprawdzie pomału też stają się źródłem grzewczym. Przemysłowe pompy ciepła ogrzewają na przykład zakłady pracy, wieżowce, zabudowania administracyjne, osiedla mieszkaniowe i tak dalej. Mają one mnóstwo zalet takich jak między innymi bezpłatne źródło energii, nie zatruwają środowiska, dość cicho chodzą oraz wiele innych. Dzięki ich cichej pracy mogą być one instalowane nie tylko w piwnicach czy kotłowniach, ale także w miejscach gospodarczych na poziomie mieszkania. Ich w sumie jedyną wadą jest dość kosztowna inwestycja. Aczkolwiek w porównaniu z innymi źródłami energii inwestycja ta w kolejnych latach zwróci się. Warto jednak myśląc o kosztach, zdecydować się na solidne urządzenia pomocnicze w atrakcyjnych cenach na .