Siłowniki i prasy – warto wiedzieć!

Ręka w górę, kto wie czym są siłowniki hydrauliczne. A na czym polega pneumatyka? Mało kto to wie, zwłaszcza nie mając za sobą technikum i semestrów na polibudzie.

Poniższy krótki artykuł został napisany, by rozjaśnić parę rzeczy nieobeznanym w temacie osobom.

młot pneumatyczny

Autor: Cramo
Źródło: Cramo

Siłowniki hydrauliczne to dosyć często używane maszyny. Znajdziemy je w fabrykach, branży budowlanej, samochodach i awionice. Służą do napędzania różnorodnych maszynerii, przykładowo prasy (więcej informacji), za pomocą energii hydraulicznej. Do wnętrza siłownika najczęściej wlewa się olej i właśnie on ma najważniejszą rolę. Siłowniki hydrauliczne wykazują znacząco sporą gamę zastosowań i są całkiem ekonomicznym zakupem. Ale korzystniejsze okazują się ich odmiany pneumatyczne, które wykorzystują siłę gazu.

pneumatyka, arapneumatik

Siłowniki pneumatyczne, jak już wspomniałem, swoje funkcjonowanie zawdzięczają sprężonemu powietrzu. Zakres użytkowy jest identyczny jak u ich mniej sprawnym odpowiedników. Spotkamy je w gazownictwie, przemyśle i podajnikach. Także w każdej dziedzinie zobaczysz ich obecność, w różnorakich podnośnikach i wysięgnikach. Siłowniki pneumatyczne są cenione są ze względu na wydajność i szybkość działania, a również za nieduże wymiary. Kluczowymi częściami pneumatycznych siłowników są zawory pneumatyczne (bonusy), które regulują przepływ gazów wewnątrz urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, są odpowiedzialne za stopień sprężenia. Zawory pneumatyczne są dostępne w paru rodzajach, są to między innymi: zawory przepływowe, odcinające i sterujące. W kraju znajdziemy te projektowanie urządzeń elektronicznych u wielu producentów. Najważniejsi to YPC, Burkert i CKD.

Pragnienie poszerzania wiedzy jest cechą ludzi bystrych i ciekawych świata. Od tysięcy lat pewni ludzie starają się poznać życie ze wszystkimi jego elementami. Teraz ja wniosłem swój wkład do krzewienia wiedzy. Możesz po lekturze tekstu zaskoczyć swoich bliskich i wyjaśnić im rolę, jaką odgrywają takie zawory pneumatyczne w wielu dziedzinach życia. A nuż ten artykuł będzie pomocny, w momencie,kiedy wybierzesz pracę w produkcji lub magazynie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*