
Za przykład takich wyrobów mogą posłużyć blachy walcowe. Mogą one mieć standardową grubość albo też wykonanej do potrzeb określonego zamówienia. Blachy tego rodzaju mogą mieć rozmaite, zaczynając od cienkich, których grubość oscylować będzie w okolicach dwóch milimetrów, ale także istnieje opcja zamówienia blach walcowanych o większych grubościach, sięgających nawet stu pięćdziesięciu milimetrów.
Blachy walcowane są na gorąco i mogą występować w kształtach takich jak kręgi, arkusze i inne. Wiele firm produkujących takiego rodzaju wyroby ma w swojej ofercie kilka typów chemicznego obrobienia danego materiału, w zależności od typu surowca i jego właściwości chemicznych. Przykładem blach walcowanych na gorąco są konstrukcyjne czy też blachy kawałkowe a więc blachy o wyjątkowej wytrzymałości – czytaj o blachach kawałkowych.

Innym przykładem wyrobów z dziedziny wyrobów hutniczych są blachy walcowane na zimno. Przeznaczenie ich jest związane z formowaniem. Innym typem produktów z zakresu wyrobów hutniczych są stale powlekane organicznie. Zastosowanie ich ma miejsce przy elewacjach oraz na budowach, zarówno do przy wytwarzaniu systemów odprowadzania wody z dachów, jak i do metalowych konstrukcji ochronnych.
Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją stali i wyrobów z metalu stanowią podstawę dla wielu innych dziedzin gospodarki. Produkty tego typu są wykorzystywane przy tworzeniu wszelkiego typu maszyn przemysłowych, pojazdów, dźwigów i wielu innych. Sprzedaż wyrobów hutniczych (jak: stal niskostopowa) ma miejsce między innymi do branży górniczej, gdzie wyjątkowa wytrzymałość metali wpływa korzystnie na to, że sprzęty górnicze (wiertnice kopalniane) mają większą wytrzymałość, co bezpośrednio przekłada się na czas przestojów w trakcie realizowania prac górniczych.
Niezwykle istotnym odbiorcą zdaje się być także przemysł zbrojeniowy. Aktualnie sprzedaż wyrobów hutniczych jest podstawą dla ogromnej ilości dziedzin gospodarki.