Odlewnictwo – niewątpliwie jedna z najtańszych metod produkcji przedmiotów

Zalicza się je najstarszych technik wytwarzania wyrobów o wymaganej formie oraz własnościach. Znane było bowiem już w epoce antyku.

Odlewnictwo odegrało nader istotną rolę w rozwoju cywilizacji.
odlewy z mosiądzu

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Współcześnie także wywiera znaczący wpływ na rozmaite sektory gospodarki kraju. Odlewy z mosiądzu mają bogate zastosowanie w architekturze oraz przemyśle – odlew z mosiądzu. Służą głównie do produkcji „elementów” technicznych lub dekoracyjnych, takich jak choćby: gałki rustykalne, tablice, figury, medale, armatura, osprzęt odporny na działanie słonej wody, amunicja, okucia budowlane, itp. Z kolei odlewy aluminiowe (trwałe odlew aluminiowe) często wykorzystywane są w rolnictwie, motoryzacji. Tworzy się je metodą odlewania pod ciśnieniem. Do czego sprowadza się wspomniana technologia? Najprościej rzecz ujmując to wtłaczanie ciekłego metalu do formy pod dużym ciśnieniem wytworzonym za pośrednictwem sprężonego powietrza. Niezaprzeczalnym atutem opisywanej wyżej metody jest bardzo duża dokładność wymiarowa, wydajność oraz doskonała jakość uzyskanych wytworów. Warto podkreślić, że w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się odlewy kokilowe.

Cechuje je szereg zalet. Do najważniejszych zaliczyć można na pewno: odporność na działanie szkodliwych czynników środowiskowych albo zużycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*