W jaki sposób matematyka, czyli władczyni wszelkich nauk znajduje w dzisiejszych czasach zupełnie nowe zastosowania

Już w dawnych księgach zapisano, że wszechświat został ukształtowany podług miary, wagi, a również liczby. W dalszych rozważaniach najważniejsza będzie wspomniana liczba, bowiem, jeśli dobrze się zastanowimy, to szybko dojdziemy do przekonania, że wiele dziedzin naszego życia jest opisanych właśnie za pomocą liczb. I w jakimkolwiek razie nie chodzi tutaj jedynie o sposób zapisu cen na towarach położonych na regałach w sklepach wielkopowierzchniowych, ale również o bardziej skomplikowane i znane najprawdopodobniej tylko wtajemniczonym pojęcia, takie jak np. szybkie prototypowanie.

model 3d

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Wspomniane powyżej określenie odnosi się do projektowania modeli 3D. Aby w ogóle powstały, wpierw musi zostać opracowany plan. Taki projekt tworzy się za pomocą specjalistycznych aplikacji komputerowych i dopiero później powstaje prototyp. Dalsze jego losy są uzależnione od tego, co mają do powiedzenia pomysłodawcy. Jeżeli ten model spełnia normy wyznaczone przez inżynierów, to można przystąpić do budowania gotowego produktu. Natomiast w przeciwnym przypadku należy ponowić próbę i postępować tak aż do momentu, gdy efekt działań będzie zadowalający. Jak już nadmieniliśmy na wstępie, matematyka oraz obliczenia odgrywają w procesie prototypowania najważniejszą rolę, a bez wyliczeń zbudowanie modelu graniczyłoby z cudem.
Termin szybkie prototypowanie jest określeniem, by tak powiedzieć, złożonym, bo odnosi się do paru metod, którymi można osiągnąć zamierzony rezultat. Istnieje bowiem przynajmniej kilka najbardziej rozpowszechnionych metod, dzięki którym powstają rzeczone prototypy, czyli np. selektywne spiekanie laserem bądź stereolitografia. Każda z nich znajduje swoje zastosowanie w różnorakich gałęziach przemysłowych, od tej lotniczej zaczynając, a na tej medycznej kończąc (tutaj więcej informacji: .

druk 3d

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Każda z metod Rapid Prototyping posiada zarówno swoje wady, jak i zalety, a dużo zależy od tego, co konkretnie ma zostać wytworzone, z jakiego surowca i gdzie gotowy wyrób znajdzie swoje zastosowanie.
W porównaniu z pozostałymi, czyli tymi tradycyjnymi metodami wytwarzania modeli, szybkie prototypowanie jest przełomowym rozwiązaniem. Prototypy powstają nie dzięki skrawaniu konkretnego materiału, lecz dzięki odwrotnemu procesowi. Stąd procesowi technologicznemu musi towarzyszyć precyzja możliwa do osiągnięcia tylko dzięki obliczeniom matematycznym.

Nie zwlekaj, tylko poczytaj więcej granulatory na prezentowany wątek – informacje okażą się z pewnością bardzo wciągające, więc kliknij tutaj i zobacz więcej.

A odbiorcom gotowego produktu zależy przecież na tym, żeby taki artykuł spełniał ich wymagania – w dzisiejszych czasach liczy się bowiem dobry warsztat, a bublami nikt nie jest już zainteresowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*