
Minerały zgromadzone w kolekcji mogą także stanowić interesującą ozdobę w domu. W mieszkaniach można również zastosować wielkie geody kamienne, które można umieścić na podłodze w pokoju dziennym. Takie kamienie są ogromnie kosztowne, jednak będą tworzyć bardzo efektowny element, przyciągający spojrzenia gości. Poza funkcją ozdobną kamienie szlachetne używane są także w rozmaitych dziedzinach przemysłu, na przykład diamenty wykorzystywane są do wyrabiania wysokiej jakości pił i ostrzy. Do bardzo wytrzymalych kamieni zaliczają się również szafiry.
Giełdy kamieni
Miłośnicy kamieni szlachetnych i kolekcjonerzy mają okazję się spotkać i wymienić spostrzeżeniami przy okazji rozmaitych imprez i wydarzeń. Należą do nich giełdy kamieni szlachetnych, odbywające się w różnych miastach, czasami cyklicznie. Na największych z tych giełd można spotkać nawet do paru tysięcy wystawców i sprzedawców. Na wydarzeniach tego rodzaju można zazwyczaj oglądać kosztowne kamienie z całego świata, również okazy unikatowe.
Najszlachetniejsze minerały
Ogólnie spośród wszystkich rozpoznawalnych na Ziemi minerałów są takie, których wartość jest szczególna. Zaliczaja się do nich chociażby takie jak wymieniony już diament, ale również szmaragd i wiele innych. Kamienie takie najczęściej są bardzo drogie, także niewielu ludzi na nie stać. Ich duża cena wynika w pierwszej kolejności z rzadkości, ale uzależniona jest również od jakości konkretnego kamienia, ocenianej przez specjalistów w tej dziedzinie. Ogromnie cenione są też naturalne perły, które nie są minerałami, lecz wytworami małż żyjących w oceanach. Ich koszt również bierze się z rzadkości występowania, ale również z trudności, z jakimi wiąże się wydobywanie pereł – oferta Gemeo.