Jakie mamy typu urządzeń do pomiaru temperatury metodami elektrycznymi? Jakie można tu wymienić?

Sprawdzanie temperatury w każdych warunkach jest bardzo istotne. Sprawdzamy dajmy na to temperaturę powietrza czy ciała, ale co z bardziej mniej znanymi typami wykonywania pomiarów? Weźmy przykładowo pomiar temperatury za pomocą metod elektrycznych. Mamy do tego celu wiele typów czujników. Wymieńmy je.

Istnieją w związku z tym termorezystory, które dzielimy na metalowe i półprzewodnikowe. Pośród tych pierwszych wyróżniamy platynowe, niklowe jak również miedziane, natomiast drugi typ to: PTC i NTC. Metale stosowane do produkowania rezystancyjnych czujników muszą charakteryzować się wysoką temperaturą topnienia, dobrym współczynnikiem temperaturowym, a także stabilnością charakterystyki termometrycznej. Najczęściej do ich tworzenia wykorzystuje się platynę, jest to metal obróbka metali łódź o małej aktywności chemicznej, odznacza się dłuższym czasem pracy oraz wysoką temperaturą pracy.

czujnik temperatury

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Czujniki platynowe wykonane są z platynowego drutu, który umieszczony jest w ceramicznej osłonie w kształcie pręta. Najczęściej używa się przetwornik pt100. Kolejny rodzaj to termoelementy. Jest to para drutów wykonanych z różnych metali, złączonych na końcach przy pomocy spawania, zgrzewania lub skręcania. Na łączeniu tego typu drutów może powstać różnica potencjałów. Takie urządzenia cechuje duża niezawodność, dokładność jak i elastyczność konstrukcji. Przez to możemy ich używać w różnego rodzaju warunkach. Mamy również pirometry. Wykorzystuje się w tym wypadku zależność między wypromieniowaną energią oraz temperaturą. Razem z wzrastaniem temperatury zwiększa się moc ogólna promieniowania, a także moc promieniowania w różnych zakresach fal.

Maksimum mocy wyemitowanej jest w stanie przemieścić się w kierunku fal krótkich. Kiedy wykorzystamy te zależności mogą powstać trzy podstawowe typy pirometrów. Wyróżniamy pirometry radiacyjne, monochromatyczne jak również bichromatyczne. Podstawowym elementem każdego z takich typów urządzeń jest przetwornik energii promienistej na sygnał elektryczny – zdecydowanie więcej znajdziesz na www. Używane są najczęściej przetworniki fotoelektryczne, które zmieniają bezpośrednio energię promieniowania na sygnał elektryczny, jak również przetworniki, w jakich zmieniana jest moc promieniowania w energię cieplną.

Powyższy podział pewnie jest skrótowy, lecz jest bardzo dobrym zaczątkiem do dalszego zgłębiania tego tematu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*