W jaki sposób piec c.o. limituje ciepło? Kliknij, żeby dowiedzieć się, o co zapytać przy zakupie!

Trwa okres grzewczy. Dla tych z nas, którzy samodzielnie są odpowiedzialni za opalanie domu, jest to czas częstego zachodzenia do kotłowni. Ustawiony w niej piec centralnego ogrzewania.

zboże

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
jest naszym wymuszonym towarzyszem. Dorzucanie do niego jest konieczne co najmniej dwa razy na dzień. Czy kiedykolwiek myśleliśmy, jak on chodzi?
węgiel

Autor: Preston Rhea
Źródło: http://www.flickr.com

Teraźniejsze kotły mają opcję kontroli ciepła, co oznacza, że przy konkretnej wysokości temperatury odcinany jest dopływ wody, tak aby ciepło wody w instalacji domowej nie przeszło wybranego poziomu. Do takiej regulacji potrzebny jest adekwatny czujnik temperatury (czujnik temperatury). Ma on składniki reagujące na podwyższenie (bądź obniżanie) ciepła, np. przez modyfikację napięcia prądu w metalu z powodu przemian jego ciepła. Takowa dana jest później przekazywana do odpowiedniego regulatora, który reaguje na nią określoną procedurą.
Tego typu proces nie wyszedłby, gdyby nie powiązany z czujką przetwornik temperatury (przetwornik temperatur).

Czy pragnąłbyś zbadać temat opisany w tym artykule? Jeśli się z tym zgadzasz, to czytaj pod adresem nowe zajmujące wiadomości.

Przerabia on znak zmiany temperatury – zazwyczaj dosyć słaby – na mocniejszy sygnał elektryczny czy też numeryczny. Te drugie są bardziej uodpornione na możliwe zaburzenia, przez co możemy być spokojni, iż w ostatecznym rozrachunku pompa umieszczona w piecu centralnego ogrzewania zadziała poprawnie i w odpowiednim momencie.

Nawiasem mówiąc, to właśnie awarie czujnika lub przetwornika temperatury bywają najczęstszym generatorem zawezwań specjalistów od ogrzewania. Powinno się zatem przy kupnie czy też konserwacji pieca spojrzeć, czy wykorzystane są w nim wartościowe fragmenty regulatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*