Gdzie mają zastosowanie reguły znane z lekcji fizyki?

Niewielu z nas ceni lekcje fizyki w szkole, jakaś część z nas uważa fizykę za nudną. Tymczasem sporo maszyn a także sprzętów działa na niezwykle prostych zasadach o jakich uczyliśmy się w szkole podstawowej lub szkole średniej, tylko nie zdajemy sobie sprawy z tego faktu. Przykładowo chłodziarka bądź chłodnica samochodowa a również sprzęty których używamy prawie w każdym mieszkaniu. Takim przykładem może być lodówka lub kaloryfer które działają na skutek różnicy temperatur pomiędzy dwoma środowiskami (atmosferą w pokoju a płynem w grzejniku). Takowe urządzenia to tak zwane wymienniki ciepła.

góry

Autor: Mig Gilbert
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście grzejnik czy inne domowe urządzenie (czajnik) to jedynie fragment możliwości. O wiele większe znaczenie mają przemysłowe wymienniki ciepła. Chyba najbardziej popularnym ostatnio urządzeniem który wykorzystuje wymienniki ciepła będą ekologiczne układy, tak zwane pompy cieplne – wymienniki ciepła schowane są pod ziemią i dzięki różnicy temperatur otoczenia ogrzewają powietrze w domu.

Powstało wiele różnych rodzajów tych urządzeń. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym i przykładowo w browarze – gigantyczne wymienniki ciepła służą do studzenia cieczy jaka na końcu procesu technicznego stanie się piwem. Nawiasem mówiąc wynalazca schładzarek zatrudniony był do opracowania instalacji studzącej dla browaru.się – www.alwro.com.pl/przeglad-stopow-odlewniczych.php -W browarze najczęściej użytkuje się wymienniki ciepła (hmlnosewicz.pl wym. ciepła – strona) płytowe. Wybór najczęściej pada na ów rodzaj narzędzia z tej przyczyny, że są one niezwykle proste w czyszczeniu, zaś oczywista jest niezbędność zachowania sterylności w instalacjach wytwarzających produkty żywnościowe.

Innym przemysłem w którym masowo wykorzystuje się wymienniki ciepła będzie sektor chemiczny. Sporo chemicznych procesów wymaga ażeby surowce składowe były bądź schładzane, bądź podgrzewane (nierzadko naprzemiennie), przykładowo możemy tutaj podać bardzo efektywne generatory azotu wykorzystujące różnice temperatur wrzenia rozmaitych gazów. Za pomocą tego urządzenia uzyskuje się nadzwyczaj czysty gaz który stosowany jest m.in. w rolnictwie. Wykorzystywany jest on również do produkcji oklein meblowych a również materiałów wybuchowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*