Komin przemysłowy jako znak industrialnego terenu

Komin przemysłowy to element krajobrazu, jaki długi czas kojarzony był z Górnym Śląskiem. Wszystko dlatego, że działało tu wiele kopalń i każdego rodzaju przedsiębiorstw. Obecnie te kominy da się zauważyć praktycznie wszędzie.

przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nawet dzisiaj zapytać statystycznego Polaka, gdzie można zobaczyć najwięcej kominów, z pewnością wskaże on Górny Śląsk. Niewątpliwie tej rejon, zaraz po dołączeniu do Polski, był najmocniej uprzemysłowiony: sporo kopalni, hut, wszelkiego rodzaju fabryk oraz przedsiębiorstw przemysłowych. Wówczas najpopularniejsze było zastosowanie węgla, więc taka liczba kominów nie była niczym dziwnym. W pewnym sensie można powiedzieć, iż wspaniale wpisują się one w krajobraz – bez nich tereny tego województwa wydają się niepełne. Mimo że sporo z nich kompletnie już nie funkcjonuje, albo używane są bardzo rzadko zazwyczaj nie są usuwane, stanowią pewien symbol bardzo charakterystyczny dla tego regionu, przypominają minione czasy. Interesujący był sposób, w jaki tworzony był każdy komin przemysłowy. Zwykle odpowiedzialni za to byli sławni inżynierowie. Postawienie, jakby nie było budowli, która ma często ponad 50 m a do tego ma małą średnicę i jeszcze zwęża się ku górze, jest bardzo skomplikowane i wymaga ogromu doświadczenia.

Obecnie taki komin przemysłowy powstałby w inny sposób. Jednak teraz węgiel nie odgrywa już tak ważnej roli, nie wykorzystuje się go w tak ogromnych ilościach, poprzez co ogranicza się budowę kominów. Opłaca się pamiętać, że kominy to nie tylko kwestia przemysłu, hal fabrycznych i tak dalej – praktycznie każdy dom jednorodzinny ma komin, przecież trzeba go jakoś ogrzewać. Budowa komina to wyzwanie, które nie jest ograniczone wyłącznie do samego postawienia kilkumetrowego graniastosłupa, bardzo ważne są również elementy wykończeniowe, jak na przykład izolacja (link rezystancja izolacji silnika) – konieczne są również przy kominach, musi posiadać je także każdy komin przemysłowy. Warto skorzystać z produktów firmy, której wytwory służące do izolacji znacząco ograniczają emitowanie energii cieplnej do atmosfery – to bardzo ważne dla środowiska. Właściwe zabezpieczenie komina zapewnia, że nie będzie dochodziło do powstawania strat ciepła ani że gazy które wydostają się kominem przemysłowym będą się dostawały poprzez nieszczelności do środka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*