Jak zrobić samemu gipsowe rączki albo nóżki dziecka?

Gipsowe rączki oraz nóżki trójwymiarowe dziecka moglibyśmy wykonać samodzielnie.
Aby zrobić odlew, będziemy potrzebować masy do odlewów, gipsu do odlewów, wody w pokojowej temperaturze, pojemnika, w jakim będzie mogła się zmieścić nóżka lub rączka dziecka i drewnianej łyżki do mieszania.

silniki

Autor: Grzegorz
Źródło: http://www.flickr.com
W początkowej kolejności trzeba zmoczyć wodą rączkę lub nóżka dziecka. Później do pojemnika należy wsypać saszetkę masy. Na rączkę wystarczy jedna saszetka masy, a na nóżkę należy użyć dwóch saszetek. Później trzeba odmierzyć ilość wody, która podana jest w instrukcji dołączonej do zestawu. Wodę należy wlewać do masy dosyć energicznie ją mieszając. W tym celu można użyć metalowej łyżki lub serwis okien warszawa końcówki łyżki drewnianej. Na początku masa ma odcień fioletowy. Kiedy masa zaczyna jaśnieć, to znakomity moment, w którym należy włożyć rączkę lub nóżkę dziecka do pojemnika z masą. Gdy masa zmieni własny odcień na biały, trzeba dopilnować, żeby przez ten moment dziecko nie wykonywało jakichkolwiek gwałtownych ruchów, ponieważ jest to czas, gdy masa się wiąże.
odlew

Autor: Garyy Knight
Źródło: https://www.flickr.com
Odczekać trzeba 1 lub 1,5 minuty do momentu, aż masa zastygnie i będzie mieć biały kolor. Powoli ruszając pojemnikiem w różnych kierunkach wyciągnąć trzeba rączkę lub nóżkę dziecka z masy. Po wyciągnięciu rączki lub nóżki powstanie otwór. Potem do pojemnika trzeba wlać wodę w temperaturze pokojowej. Trzeba pamiętać o tym, aby dodawać gips do wody a nie odwrotnie. Wsypywać trzeba powoli jedną saszetkę gipsu oraz mieszać nie za bardzo intensywnie, żeby powietrze nie dostało się do masy. Trzeba mieć świadomość tego, żeby nie za bardzo długo mieszać i niezbyt intensywnie, a jeżeli pojawiają się pęcherzyki powietrza, wtedy należy postukać pojemnikiem parę razy o stół. Na samym początku gips jest wodnisty, lecz po chwili rozpoczyna gęstnieć. Jeśli gips zmieni konsystencję z wodnistego w płynny jogurt to znaczy, że gotowy jest do wylewania do masy.

Gips trzeba wlewać w niewielkich ilościach, trzymając pojemnik z masą pod takim kątem, żeby gips był lany po ściankach masy. Po wypełnieniu jednej trzeciej pojemnika gipsem, postukać trzeba o blat stołu tym pojemnikiem oraz ruszać nim w przeróżne strony, aby gips się dostał do koniuszków palców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*