Dlaczego nastąpiła awaria reaktora w Fukushimie?

W cieniu bardzo popularnej usterki elektrowni Fukushima w kraju Kwitnącej Wiśni i rocznicy wybuchu reaktora w Czarnobylu, w atmosferze atomowej histerii, w naszym kraju aktualnie ma miejsce debata publiczna dotycząca rozwoju energetyki jądrowej.

Czy posiadamy jakąś alternatywę dla elektrowni jądrowej i w jakim stopniu mogą ją zastępować odnawialne źródła energii – odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.
materiał

Autor: Nicholas Eckhart
Źródło: http://www.flickr.com
Zmiany strategii energetycznej wymagają niestety od Polski pewne przepisy unijne, które zobowiązują nas do zredukowania poziomu emisji CO2. Obecnie posiadamy jeden z najwyższych w całej Europie. Przepisy unijne wymagają także potrzebę zapewniania państwu bezpieczeństwa energetycznego. Jak można przeczytać w raporcie, w 2009 r. aż 93% energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce pochodziła z paliw kopalnych.

O problemach dotyczących różnych tematyk dowiedzieć się możemy z internetu. Wtedy wystarczy przeczytać artykuł o przedstawianym zagadnieniu oraz przedstawić szczegóły (https://www.lrg-lodz.pl/).

Żeby wyprodukować zużywane – aktualnie jest to 40 Twh – musimy na rok sprowadzić 13 milionów ton węgla, ponieważ swojego posiadamy niestety za małą ilość, natomiast do 2030 roku zapotrzebowanie na energię podwyższy się aż od ok. 215 do 220 Twh.

stacja gazowa

Autor: bobbi vie
Źródło: http://www.flickr.com
reaktory

Autor: Chris Hawes
Źródło: http://www.flickr.com
autorzy wymienionego raportu przyznają jednak, że elektrownie jądrowe rzeczywiście mogłyby stwarzać zagrożenie, jakiego innego rodzaju elektrownie nie powodują. Budowane jednak po 11 września 2001 r. elektrownie jądrowe są wyposażone w tzw. reaktory 3 generacji, które są odporne na zamachy terrorystyczne, zatem detonację bomby, uderzenie samolotu, czy też uderzenie fal morskich o wysokości 14 metrów i dla przykładu trzęsienia ziemi o przyspieszeniu 0,3 g.

Z jakiego powodu więc doszło do usterki w Fukushimie – był tam reaktor starszego typu, a trzęsienie ziemi było najpotężniejszym w kraju Kwitnącej Wiśni od czasów, gdy notowała je historia, zatem od 150 lat. Niestety trudność opierała się na tym, że osłona przed falami tsunami była niewystarczająca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*