W jaki sposób umiejętne zarządzanie zapasami przedsiębiorstwa może poprawiać płynność finansową?

Właściwe administrowanie różnymi zapasami przedsiębiorstwa może poprawiać jej przepływy pieniężne nawet o kilkanaście procent. Wpływa to też na ogólny wynik finansowy konkretnego przedsiębiorstwa.

Zapasy to w inny sposób ujmując fizyczne środki obrotowe, które zapewniają ciągłość procesów wytwórczych, dystrybucyjnych czy sprzedażowych. To także zamrożona gotówka, która dodatkowo zajmuje powierzchnię magazynową. Ze względu na cel firmy, takie zapasy można podzielić na zapasy sezonowe, bieżące czy rezerwowe. Struktura czy też rozmiar zapasów powinny uwzględniać dużo różnych warunków i sytuacji. Bardzo istotne są 2 z nich: nasycenie rynku niezbędnymi towarami, a także logistyka (sprawdź też: logistyka kontraktowa) zaopatrzenia. Administrowanie zapasami to w rzeczywistości równoważenie koniecznej ilości produktów w stosunku do ciągłości procesów w przemyśle. Oczywiście przy względnie minimalnych nakładach finansowych.
logistyka

Autor: IPAS institute for photonics & advanced sensing
Źródło: http://www.flickr.com
Kominek w ogrodzie

Autor: GlobalGamers
Źródło: http://www.flickr.com/photos/globalgamers/3837904731/

Zachowywanie prawidłowego stanu różnorodnych produktów w magazynach jest konieczne, aby móc zagwarantować optymalny poziom obsługi wszelkich klientów zewnętrznych oraz wewnętrznych, posiadając również na baczeniu jakość zleceń czy stosunek do zleceń już zrealizowanych. Monitoring z kolei pozwala na unikanie tzw. „wąskich gardeł” podczas produkcji oraz zamrażania pieniędzy w produktach niepotrzebnych. Zniża też wydatki działania przedsiębiorstwa, poprawiając jednocześnie wskaźniki cash flow. Wydatki zapasów to nie tylko pieniądze w towarach. To także wydatki składowania produktów, koszty utraconych zysków (w tym czasie spółka mogłaby korzystać gotówkę w większym stopniu skutecznie).

Dlatego też rozważając te aspekty, należy wziąć pod uwagę koszty utrzymania zapasów, ich uzupełnienie czy koszty wiążące się z brakiem takich zapasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*