Co i w jaki sposób powinien zapewniać system oddymiający?

W naszym codziennym życiu raczej nie patrzymy na drzwi pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa w wypadku pożaru. Gdy jednak tworzy się instalację pożarowa w jakimkolwiek dużym budynku, należy zwracać na to uwagę.

Jak pamiętamy, dym > czujki dymowe unosi się do góry, w stronę znajdujących się tam kondygnacji, z tego też powodu na tych dolnych trzeba zagwarantować odpowiedni naturalny ciąg.
Ma to duży wpływ na prędkość ewakuowania obecnych w budynku osób, ale także na zapewnianie dopływu powietrza, co jest konieczne do właściwego oddymienia pomieszczeń. Zainstalowane w domu systemy przeciwpożarowe powinny zagwarantować najpierw likwidację toksycznych gazów oraz dymu. Niezwykle istotna jest też sprawa napowietrzenia ogarniętej pożarem strefy. Dlatego też, aby proces oddymiania przynosił oczekiwane wyniki, na znajdujących się na dole kondygnacjach musi być stosownie znaczna liczba otwieranych automatycznie drzwi. Zintegrowane z systemem oddymiającym napędy drzwiowe mogłyby automatycznie otworzyć drzwi, aby mogły zapewnić swobodny dostęp czystego powietrza. Tego typu system powinien automatycznie je otwierać w momencie wybuchu pożaru.
przejdź do strony www

Autor: johannes tandl
Źródło: http://www.flickr.com
prace nad kruszywem

Autor: Armcon Precast
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrym przykładem tego typu drzwi są takie, jakie gwarantują omówione wyżej funkcje odnoszące się do ich automatycznego otwierania celem zapewniania dopływu czystego powietrza do strefy, która jest ogarnięta pożarem. Wymienione napędy drzwiowe powinny być bezpośrednio złączone z systemem oddymiającym. Połączenie to musi być wykonane między systemem pożarowym a elektrozamkiem czy też pozostałym ryglującymi mechanizmami.

Dzięki takiemu rozwiązaniu drzwi są roztwierane w sposób automatyczny, prędko oraz bez jakichkolwiek niepotrzebnych problemów. Istotne jest również to, że tego typu drzwi nie mają sztywnego złączenia między ramieniem siłownika, a skrzydłami drzwi. Powoduje to, że z takich drzwi można bez kłopotów korzystać na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*