Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze zaklejarki do kartonów?

Oklejanie różnorodnego typu kartonów jest procesem finalizującym pakowanie do zbiorczych opakowań albo kartonów. Jest to możliwe za pomocą odpowiedniej tzw. kartoniarki, case pakera do opakowań albo przy wykorzystaniu osobnej maszyny określanej jako zaklejarka.

Zaklejarki kartonów mogą pracować przy wykorzystaniu taśmy samoprzylepnej podawanej z rolki. Najczęściej wykorzystuje się ją podczas procesu pakowania opakowań zbiorczych. W innym przypadku można by wykorzystywać specjalistyczny dozownik kleju. Jednym z najczęstszych sposobów jest zintegrowanie procesu zaklejania z opakowywaniem. Jest to wykonalne dzięki urządzeniu rodzaju case packer. To wyjście jest niezwykle ekonomiczne. Eliminuje bowiem wymóg stosowania dodatkowego narzędzia i redukuje powierzchnię zajmowaną przez linię do zapakowywania. Mało tego – ponadto możliwe jest zredukowanie zużycia energii w takiej sytuacji, gdy do napędzania tego typu mechanizmu wykorzystywany jest napęd głównej pakującej maszyny.
maszyny

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com
W czasie wyboru maszyny(zobacz Malykote 111) do pakowania zbiorczego musimy przyjrzeć się jakości taśmy. Często wykorzystywanie tańszych rozwiązań może skutkować o wiele gorszymi rezultatami, przykładowo w postaci popękanej taśmy. Całkowicie inaczej sprawa się prezentuje w takiej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z zaklejaniem kartonów przy zastosowaniu kartoniarki. W tym wypadku obowiązkowa jest instalacja komponentu specjalnego dozownika kleju. Jeśli takiego dozownika nie będzie, to stworzone opakowania będą opuszczały maszynę w formie otwartej. Może to powodować deformacje krawędzi i wypadanie pakowanego towaru przy późniejszym transporcie przenośnikowym.

Przy wybieraniu kartoniarki trzeba również zwracać uwagę na ilość i jakość opisywanych dozowników kleju, gdyż istnieją takie, które gwarantują kilka modułów realizujących proces zaklejania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*