Funkcja aminokwasów w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu

Odpowiedzialne są za hormonalną gospodarkę organizmu. To właśnie z nich stworzone są ludzkie komórki jak też DNA. Mowa oczywiście o aminokwasach.
Aminokwasy konstruują proteiny, biorą też udział w produkcji m.in.

zakład

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com
insuliny i płynów ustrojowych. Wspierają regenerację komórek oraz są odpowiedzialne za rozbudowę mięśniowej masy. Biorą także udział w metabolizowaniu tłuszczów i węglowodanów. Jakaś część aminokwasów może przez ciało zostać wymieniona na cukry w celu otrzymania energii w trakcie długich, intensywnych treningów. Jest to przyczyna, dla której sportowcy częstokroć je suplementują.
Aminokwasy odpowiedzialne są za procesy anaboliczne. Łącznie wyróżniamy dwadzieścia typowych aminokwasów. Aminokwasy podzielić można na egzogenne oraz endogenne.

Nasze następne teksty są tak samo pociągające, jak ten. Więc wejdź w link tutaj obrobka cieplna i przeglądaj skrupulatne posty. Zapraszamy!

Endogenne to takie, które ustrój jest w stanie syntezować samodzielnie. Egzogenne natomiast to takie, które powinny zostać dostarczone razem z pokarmem, bo organizm ludzki nie jest w stanie ich sam wytworzyć. Trzecią grupą aminokwasów są tzw. aminokwasy egzogenne względnie. Organizm będzie w stanie je syntezować z innych aminokwasów egzogennych. Warto jednakże dostarczać je z jedzenia, bowiem w wypadku kiepskiej diety, albo stanów chorobowych ich ilość może być skąpa. Są to: arginina egzogenna dla maluchów, tyrozyna produkowana z fenyloalaniny a także histydyna egzogenna dla kulturystów jak też dzieci (znaczny przyrost masy mięśni).

Przez intensywny tryb życia, pracę, niedostatek snu jak też stres częstokroć bywamy przemęczeni. Dochodzi do tego nie zawsze należyta dieta. Dlatego dużo osób wykorzystuje w suplementacji BCAA, wzorując się na trenerach i kulturystach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*