Podstawowe zastosowania stali w przemyśle, jak należy dobierać jej rodzaj w zależności od wykorzystania.

Obecny przemysł używa bardzo duże ilości stali pod różną postacią. Zwłaszcza będą tu dominować jego dwa główne rodzaje, czyli budownictwo i motoryzacja. W budowlanym przemyśle stal jest wykorzystywana na różne sposoby. W klasycznych konstrukcjach, opartych na betonie, stal spełnia zadanie wzmacniające, dzięki zastosowanemu zbrojeniu elementy betonowe mają dużo zwiększoną wytrzymałość mechaniczną, pozwalając tym samym na budowanie wysokich obiektów.

Zobacz propozycję lemieszy: .

Za to w nowoczesnych konstrukcjach często cały szkielet zrobiony jest właśnie z elementów stalowych, a później obudowywany ścianami i materiałami wykończeniowymi. Nie można również zapomnieć o stali stosowanej na ściany i dachy różnych obiektów, takich jak hale produkcyjne czy magazyny. Blachy czarne używane w takich rozwiązaniach gwarantują odpowiednią wytrzymałość mechaniczną (zobacz przykładowo: ), a jeżeli dodatkowo użyje się ocieplenia, to również termiczną. Oprócz tego elementy wykonane ze stali bardzo często się stosuje przy ogrodzeniach, jako panele oraz słupki.

Rury

Autor: TECE Sp. z o.o.
Źródło: http://www.tece.pl/index.php?action=product&category=1
Drugim bardzo dużym odbiorcą stali jest przemysł (zobacz także filtr patronowy) motoryzacyjny. Cała samochodowa karoseria wykonana jest z niezbyt grubej, lakierowanej blachy, także wiele podzespołów też jest opartych na tym materiale. Jednak o ile blacha na karoserie jest taka zwykła, najbardziej popularna, to jeśli chodzi o części napędowe czy układu zawieszenia powinna to już być stal lepszej jakości. Do produkcji części mechanicznych stosuje się nowoczesne gatunki, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość w trudnych warunkach pracy.

Zobacz także: .

Sporą ilość stali, również lepszych gatunkowo, zabiera też przemysł maszyn budowlanych. Wprawdzie wytwarza się ich znacznie mniej, niż osobowych pojazdów ale z powodu specyfiki codziennej pracy będą one wymagać odpowiednich materiałów. Tu bardzo dobrze sprawdzają się stale trudnościeralne, elementy takie jak łyżki koparkowe, różnego rodzaju osłony albo rury hardox bez większego problemu poradzą sobie w każdych warunkach, gwarantując długą, bezawaryjną pracę przed długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*