Tworzywa sztuczne – charakterystyka i wykorzystanie

Należałoby sporo myśleć nad tym, co takiego określić można jako najważniejszy wynalazek dla ludzkości. Bardzo dużo tematów możemy zaliczyć do tej kategorii począwszy od prądu, następnie dochodząc do żarówki, łodzi podwodnej, samolotu i tak dalej. Niewątpliwie w grupie tej powinny znaleźć się też plastik oraz wszystkie inne tworzywa sztuczne. Ich zastosowanie jest przeogromne i ciężko byłoby znaleźć dziedzinę gospodarki, która obecnie nie korzysta z tego wynalazku.

Do jednej z najmocniej wykorzystywanych cech charakteryzujących pcw spienione należy m.in. ich spora elastyczność. Wśród tworzyw sztucznych, u których cecha ta ma duże znaczenie znajdują się na przykład elastomery (). Elastomer należy do polimerów, które posiadają zdolność do odwracalnej zmiany swojego kształtu. Czyli chodzi o to, że jakakolwiek modyfikacja ich kształtu przy pomocy siły mechanicznej spowoduje jedynie chwilowe zniekształcenie, natomiast potem przedmiot sam wróci do swojego wcześniejszego kształtu.

boisko

Autor: LEGI
Źródło: www.legi-polska.pl

Istnieje bardzo dużo różnych dyscyplin sportu. Każda z nich z kolei wymaga innego rodzaju podłoża. Dyscypliny wykonywane na zewnątrz obejmują wielkie zróżnicowanie, w kwestii podłoża. W dawniejszych czasach przykładowo boiska szkolne były pokryte asfaltem. Aktualnie porzuca się to rozwiązanie, z uwagi na zbyt dużą twardość betonu, co podnosiło częstotliwość wypadków. Nowym materiałem jest sztuczna trawa, natomiast do bieżni wykorzystywany jest tartan (). Jest to profesjonalne tworzywo sztuczne, gwarantujące właściwą sprężystość podłoża na bieżniach i rozbiegach. Dzięki tej miękkości minimalizuje niebezpieczeństwo poważniejszych urazów. Jeżeli chodzi o boiska i stadiony futbolowe, stosuje się na nich specjalne odmiany murawy, która również jest we właściwy sposób pielęgnowana.

Podobne właściwości przejawia możliwe, że mało znany tartan. Oprócz świetnej sprężystości charakteryzuje się dodatkowo bardzo wysoką odpornością na zmiany temperatury oraz stosunkowo niewielką ścieralnością. Zastosowanie takich tworzyw sztucznych jest ogromne. Powierzchnie tartanowe wykorzystuje się między innymi do wykładania boisk sportowych, bieżni oraz rozbiegów. Świetnie również sprawdzają się przy budowie placów zabaw dla najmłodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*