Czym jest sitodruk?|Sitodruk? Co to?

Sitodruk kojarzony jest głównie z aktywnościami artystycznymi. Technologia pochodzi z Japonii w której wykorzystywana była do zdobienia tkanin na stroje oraz do zdobień wnętrz. Plusem tej metody drukowania jest m.in to, że możemy odwzorować rysunek praktycznie na każdym przedmiocie, stąd też jej duża popularność na całym globie – od Japonii jak już wzmiankowano, poprzez wyspy Fidżi aż po Europę.

Jest to technika drukowania niezwykle prosta. Polega ona na rozpięciu na ramie z drewna siatki z metalu albo nylonowej z naniesionym wzorkiem. Najprościej powiedziawszy deseń wykonuje się przez zatkanie z góry wyznaczonych oczek siatki w ramie. Można to uczynić na wiele sposobów. Jednym z najprostszych może być nałożenie na siatkę szablonu z nieprzepuszczalnego tworzywa, przykładowo z foli bądź papieru. Następnie pod dużym naciskiem przepuszcza się przez w ten sposób przygotowane sito odpowiednio gęstą farbę. Rysunek odbije się na materiale, jaki znajduje się pod sitem. Zatkane szablonem otwory sita tworzą nadruk. Sterując układem szablonu, rozmiarem oczek sitka można otrzymać rysunek o przeróżnej fakturze. Również stosowany rodzaj farby ma tu niemałe znaczenie (urządzenia firmy DAAB do sitodruku).

sitodruk

Źródło: flickr.com
Ważną zaletą tej techniki drukarskiej jest jej powtarzalność i szybkość wykonania. W ciągu krótkiego czasu zdołamy wyprodukować dużą ilość obiektów z jednakowym deseniem. Choć możemy realizować druk ręcznie, współcześnie używamy odpowiednie maszyny, przykładowo prasy jakie ułatwiają równomierne rozprowadzenie farby. Naturalnie maszyny do sitodruku używane bywają nie tylko do drukowania na materiałach, lecz także przykładowo na plastiku oraz innych materiałach (używane maszyny (kliknij – wielopiła od Inter-Bis) do sitodruku: sitodruk-maszyny). Nowoczesne urządzenia do sitodruku używane są również w elektronice do drukowania układów elektronicznych stosowanych w wytwórczości urządzeń elektronicznych takich jak telefony.

Ta technika drukowania miała wpływ na rozwój sztuki nowoczesnej. Stosowali ją m.in. Endy Warhol oraz wielu innych twórców. W 1980 metodę tę wykorzystywano w Polsce do drukowania podziemnych czasopism. Do dziś z powodzeniem stosuje się ten sposób drukowania w reklamie i produkcji gadżetów promocyjnych na przykład napisów na kubkach, napisów na długopisach, koszulkach itp..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*