W jaki sposób się przedstawia handlowa wymiana z Chinami, które z produktów są najczęściej eksportowane.

Chiny zdecydowanej większości osób będą się kojarzyć z bardzo dużą liczbą produktów, jakie zostały tam wyprodukowane. I to nie będzie jedynie chodzić o rzeczy typowo chińskie, jakie jakością a tak naprawdę jej brakiem przyczyniają się do dość negatywnych skojarzeń. Ale wiele międzynarodowych koncernów także swój asortyment zleca do zrobienia w fabrykach z tego kraju, ponieważ tak zwyczajnie będzie taniej. W Chinach kupuje i produkuje połowa świata i tak naprawdę kraj ten obecnie stał się największą fabryką na świecie.

Również dla Polski Chiny są bardzo ważnym partnerem handlowym, sporo dużych rodzimych firm także przeniosło produkcję do Azji. Jednak mało ludzi ma świadomość tego, że Chiny [hurtownie chińskie] są także coraz bardziej poważnym eksporterem rodzimych produktów. Aktualnie bilans handlowy jest znacznie na niekorzyść eksportu, bo jest prawie dziesięciokrotnie mniejszy. Lecz sytuacja powoli się zmienia, ponieważ nasi przedsiębiorcy odkrywają potencjał rynku w Chinach. Ponad miliard potencjalnych konsumentów robi wrażenie, dlatego też są spore zakusy do tego, aby choć fragment tego rynku zdobyć.

Na dzień dzisiejszy export do Chin szacowany jest na niecałe 2 miliardy euro, przy ponad piętnastu dla importu. Jednak znacznie istotniejsza jest tu dynamika wzrostu, w przypadku importu jest to parę procent rocznie, ale dla eksportu już więcej niż dziesięć. Największe znaczenie w naszym eksporcie do tego azjatyckiego kraju ma czysta miedź i produkty z niej wyprodukowane, jest to około pięćdziesięciu procent wszystkich produktów. Jeżeli chodzi o miedź ostatnio jest sporo obaw, czy sprzedaż jej utrzyma się na takim samym poziomie ze względu na znaczne spowolnienie chińskiej gospodarki.

Kolejną grupę towarów, z blisko trzydziestoprocentowym udziałem mają maszyny i urządzenia elektryczne i przemysłowe. Sporą dynamikę wzrostu zanotowano w kolejnej grupie towarowej, to znaczy żywności. Chińczykom bardzo posmakowała nasza wieprzowina, bo kupują jej coraz większe ilości. Kolejne grupy produktów mają już znacznie mniejszą rolę, co bynajmniej nie oznacza, że są nieważne. Można do nich zaliczyć tworzywa sztuczne, meble i kauczuk, a także różnego rodzaju samoloty oraz pojazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*