Praca pod powierzchnią ziemi to bardzo ciężkie i niebezpieczne zajęcie

Zatrudnienie w górnictwie nie jest dla wszystkich. Brak tam okien i świeżego powietrza. Nie każdy umie sobie z tym poradzić.
W okresie PRL-u górników było w naszym kraju dużo.

Odwodnienia liniowe, rynna ze stali szlachetnej

Autor: TECE
Źródło: TECE

górnik

Autor: MSLGROUP Official
Źródło: http://www.flickr.com
Był to ważny zawód. I na nieszczęście też szalenie niebezpieczny. Duże skupisko górniczych rodzin znajdowało się w GOP-ie, zatem w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Sporo kopalni było w Katowicach albo Rudzie Śląskiej. Jednak górnicy pracowali także w innych rejonach kraju — chociażby w Bełchatowie. Po upadku komunizmu nastał dla górników w naszym kraju nie najlepszy czas. Likwidowano coraz to nowe kopalnie i tak w sumie jest do teraz. Z wielu miast usunięto w zawodówkach klasy o profilu górniczym. Jednak zdaje się, że powoli coś zmierza ku lepszemu. Zlikwidowane kopalnie wykupują zagraniczni inwestorzy i są w stanie spowodować, że biznes się opłaca, a górnik normalnie zarabia.

Czy uważasz, że w sieci jest niewiele godnych polecania wpisów? Jeśli masz zamiar odszukać naprawdę pożyteczny portal, to zalecamy ten artykuł.

Dodatkowo nasi fachowcy mają renomę wśród naszych sąsiadów. Wobec tego spora część górników wyjeżdża zazwyczaj do pracy do Niemiec lub Czechów. Do szkół zawodowych powoli wracają górnicze klasy. Przecież najlepszych fachowców trzeba gdzieś uczyć, a to oni są dziś najbardziej potrzebni w górnictwie. Kombajniści, przodowi, elektrycy i wielu innych fachowców musi mieć doświadczenie i niezbędne uprawnienia.

Kiedyś za szkolenia płaciło państwo, dziś często są zmuszeni pokrywać kwotę ze swojej kieszeni. Opłaca się to tym, którzy szczerze wiążą przyszłość z owym zawodem. Jednak jest on bardzo niebezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*