Warto inwestować w nowoczesne oświetlenie, a jest nim z pewnością technologia LED. Co powinniśmy wiedzieć?

Oświetlenie LED jest nowatorskie i niezawodne, tak więc korzysta z niego coraz większa ilość osób. Tradycyjne żarówki już definitywnie odchodzą do przeszłości, gdyż LED to zdecydowanie więcej korzyści – krótko, jak i długofalowych. Co jednak warto wiedzieć w tym temacie?

Aby taśma LED funkcjonowała niezawodnie przez długi czas, powinniśmy zagwarantować jej odpowiednią temperaturę pracy dobranie przez dobranie porządnej klasy produktu do konkretnego użycia. Poniżej krótki przewodnik, do jakiego wykorzystania najlepszy jest dany rodzaj taśmy.

Pierwsza z nich taśma IP20 to typ o zabezpieczeniu w standardzie ip20. Nadaje się wszędzie tam, gdzie nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z wodą. Sprawdzi się więc idealnie na sufitach, także w łazience. Co najlepsze, takiej samej taśmy użyjemy, jak będzie ona narażona na zalanie ciągłe. Musimy ją jednak w takiej sytuacji chronić profilem aluminiowym. Tylko taśmę ip20 można wykorzystywać do profili aluminiowych, frezów oraz innych miejsc, gdzie odprowadzanie ciepła będzie ograniczone. Nie można zapomnieć, że takim miejscem jest również sufit w pomieszczeniu, jako miejsce, w którym w sezonie grzewczym tworzy się dużo wyższa temperatura, niż ta, jaką można odczuć.

taśma ledowa

Autor: ricardo lafuente
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejny model taśma IP65 ma zupełnie inną charakterystykę. Sylikonowa powłoka znakomicie zabezpiecza ją przed urazami mechanicznymi. Ten typ ip65 będzie więc najlepszym wyborem tam, gdzie może być narażona na uszkodzenia. Nie nadaje się ona niestety do miejsc, gdzie będzie ciągle poddawana działaniu wody – jest zabezpieczona przed chwilowym zalaniem, wymaga jednakże potem suszenia. Należy pamiętać, że sylikonowa powłoka, która tak dobrze zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych przeszkadza w chłodzeniu taśmy. Nie można jej więc montować w profilach aluminiowych, frezach czy wnękach oraz innych wspomnianych wcześniej miejscach o dość znacznej temperaturze lub niewystarczającej wentylacji.

I ostatnia taśma IP68. Wspomniane wcześniej normy odnosiły się do taśm o napięciu 12V. W takim przypadku mamy natomiast do czynienia z taśmą 230V. Jest w pełni zabezpieczona przed działaniem wilgoci, promieni słonecznych i urazów mechanicznych.

Żeby odszukać porywające treści w sieci, to w pierwszej kolejności kliknij w odnośnik znajdujący się tutaj i przejdź dalej – na pewno nie będziesz żałować.

Można stosować ją jednakowoż wyłącznie na zewnątrz, gdyż potrzebuje ona bardzo dobrej wentylacji. Idealnie nadaje się ona do podświetlenia ogrodów lub elewacji budynków. Taśmy 230V nie można montować pod wodą, gdyż nawet mała nieszczelność może grozić porażeniem, a w najlepszym wypadku uszkodzeniem instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*