Jakie są surowce mineralne w naszym państwie i do czego są używane?

Jaki jest przemysł surowców mineralnych w naszym kraju? Co najczęściej się wydobywa i jakie są sposoby zastosowania minerałów? Dowiedz się więcej o surowcach mineralnych i ich wykorzystaniu.
Przemysł surowców w Polsce obejmuje wydobywanie surowców mineralnych oraz przetwarzanie ich za pomocą specjalnych sprzętów na produkty codziennego wykorzystania. Tak się składa, że Polska jest krajem zasobnym w surowce mineralne. Te, które wydobywa się z ziemi, zwą się kopalinami.

Wydobycie surowców energetycznych w naszym kraju ma miejsce m. in. w miejscowościach: Konin, Turek oraz Zagłębie Górnośląskie (karbon). Zastosowanie surowców energetycznych służy do produkcji energii. Oprócz wyżej wymienionych ma miejsce także wydobycie pozostałych surowców mineralnych takich jak: Cynk, ołów (Olkusz), miedź, Sól kamienna (Kłodawa).
Surowce mineralne dzielimy przykładowo na energetyczne, metaliczne i chemiczne. W ramach przemysłu energetyka zawiera wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej. Węgiel kamienny stanowi główne paliwo wykorzystywane w polskich elektrowniach, ponieważ mamy największe krajowe zasoby tego surowca. Istotnymi kategoriami przemysłu przetwórczego są: przemysł hutniczy, elektromaszynowy i chemiczny. Niezwykle ważną częścią każdego przemysłu jest dostarczanie energii oraz wody. Znajdź i zamów surowce mineralne
W kategorii jaką są surowce mineralne, jeżeli eksploatacja surowca odbywa się na powierzchni, mówimy o kopalni odkrywkowej. Wydobywanie surowców pod ziemią odbywa się w kopalni głębinowej. Polskie zapasy ropy naftowej a także gazu ziemnego są zbyt małe na wymagania kraju, dlatego to konieczne jest sprowadzanie tych surowców (przede wszystkim z Rosji). Natomiast surowce mineralne skalne dostępne są w całej Polsce i są z powodzeniem stosowane głównie w budownictwie.

wapień

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com

Istotnym surowcem mineralnym jest przykładowo wapień. Jest on stosowany w budownictwie, przemyśle wapienniczym, cementowym, chemicznym oraz cukrowniczym i hutniczym. Wapień jest dodatkowo stosowany w rolnictwie jako nawóz a także w energetyce jako sorbent do procesu odsiarczania spalin. Więcej na ten temat

Stosowanie surowca mineralnego jakim jest wapień w budownictwie przejawia się na różnorakie rodzaje. Przykładowo jako surowiec budulcowy, np. jako materiał izolacyjny lub spoiwo budowlane.
Ostatnie lata dowiodły, że oprócz tych klasycznych surowców, takich jak np. węgiel kamienny, Polska może mieć jeszcze więcej surowcowych korzyści takich jak np. ropa i gaz z łupków czy złoża typu tight.

Obowiązkowo zweryfikuj ofertę (https://gmsystem.pl/nx-cam/) odnoszące się do zbioru analogicznych artykułów. Są one opublikowane na innym tego typu serwisie – zobacz je.

Nasz kraj jest niezmiernie zasobny w surowce mineralne. Znajdujemy się w czołówce państw o wysokich zasobach węgla kamiennego i brunatnego oraz rudy miedzi, cynku i ołowiu, a także siarki lub soli kamiennej. Ponadto, w w dawnych latach byliśmy sławni z wydobycia drogocennego bursztynu. W naszym państwie występują także złoża ropy naftowej, głównie w Karpatach i na Niżu Polskim. Mamy także duże zasoby siarki, które to znajdują się w północnej części zapadliska przedkarpackiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*