Automatyczne sterowanie procesami bez wspomagania człowieka

Jak definiujemy pojęcie automatyka przemysłowa?
Automatyka jest dyscypliną nauki, pozwalającej na rozkwit kwestii sterowania wieloma działaniami. Sterowanie tyczy się zwykle procesów technologicznych i industrialnych.

laboratorium

Autor: per egevad
Źródło: http://www.flickr.com

Automatyka ma swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie działanie człowieka jest minimalne lub jego udział jest niezwykle nieznaczny. Na rozkwit automatyki inspirację były ponadto robotyka, mechanizacja czy też pewne procedury informatyczne. W ostatnim okresie duże znaczenie dla samego rozwoju automatyki przemysłowej miało wykorzystanie technologii komputerowych. Zastosowanie informatyki w automatyce jest powodowane wymianą maszyn analogowych, narzędziami cyfrowymi, i samym rozwojem systemów operacyjnych. Powiązanie takie pozwoliło na zdalny odczyt i ustawienie właściwości oraz diagnostykę parametrów procesu i regulatora, a także zdalną zmianę projektu regulacji.
Automatyka przemysłowa ma w zasięgu cały szereg dziedzin przemysłowych, w których wykorzystujemy takie dla przykładu maszyny i elementy jak: przepustnice, motory, napędy, czy choćby pompy dozujące i procesowe. Falowniki, to inny sposób automatycznego sterowania. Takim określeniem nazywamy urządzenia, o potocznej nazwie przemiennika częstotliwości lub przetwornicy częstości. Ma to swoją genezę stąd, że falownik kontynuuj jest jednym z części składowych przemiennika.

Zaciekawił Cię nasz post? Będzie nam przyjemnie, jeśli zdecydujesz się na przejrzenie następnych. Po prostu kliknij odsyłacz (http://awarie24h.com/) i wejdź do kolejnej strony.

Takim określeniem nazywamy także urządzenie zmieniające prąd stały na prąd przemienny. Zawory kluczowe to następny przykład wykorzystania automatyki w przemyśle. Tak nazywamy nasze popularne kurki.

Zawory kulowe pospoliciej to zawory obrotowe, jakich wnętrze wypełnia najczęściej kula, rzadziej – jej fragment. Mają one zastosowanie jako armatura zaporowa do zamykania i otwierania cyrkulacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*