W jaki sposób zatroszczyć się o zwrot podatku za pracę poza granicami naszego kraju?

Żyjemy w świecie, który opisywany jest jako globalna wioska. Dzięki otwartym granicom w krajach wspólnoty europejskiej, możemy podróżować prawie bez ograniczeń. Dodatkowo, sprzyja temu także fakt rosnącej popularności budżetowych przewoźników lotniczych.

klawiatura z klawiszem pieniądze

Polacy stają się coraz bardziej otwarci na nowe możliwości, które się przed nimi otwierają, także dzięki świetnej znajomości języków obcych. To właśnie jeden z tych argumentów dla jakie coraz więcej z naszych krajan zdobywa pracę poza granicami naszego kraju.

Może się wydawać, że fundamentem do pracy w jednym z europejskich krajów jest umiejętność posługiwania się lokalnym językiem. To prawda, iż to zdecydowanie ułatwia sporo spraw. Niemniej jednak, wystarczy chociażby znajomość angielskiego.

To wszystko pomoże nam się także odnaleźć w kwestiach prawnych oraz podatkowych. Warto tu nadmienić, że za legalną pracę za granicą można ubiegać się o zwrot podatku. Warto o tym aspekcie pamiętać przede wszystkim teraz, kiedy rozpoczął się temat rozliczeń podatkowych – tekst o pitach 2016.

biznes

Źródło: pixabay.com

Oczywiste jest to, że wymaga to trochę wysiłku, jednak gra jest warta swojej ceny, gdyż niejednokrotnie możemy liczyć na duże kwoty. Jeżeli mowa na przykład o zwrot podatku z Holandii, to należy posiadać konkretne dokumenty jakie uprawniają nas do tego roszczenia. Takim dokumentem jest choćby Jaaropgaaf lub Jaaropgave.

Trzeba dodać, że jeśli nie posiadamy tego typu dokumentów, to są firmy, jakie pomogą nam z całym procesem – pity 2016 / 2017. Ponadto, mogą również zwrócić się do firmy, która nas zatrudniała o wystawienie potrzebnych zaświadczeń. Zdecydowanie ułatwia to sprawę oraz pomaga zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

Biznesmen w pracy

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com

Już od jakiegoś czasu swój rynek pracy dla mieszkańców Polski otworzyły także Niemcy. W kraju Goethego pracuje sporo specjalistów znad Wisły. Polacy są obecni prawie we wszystkich branżach. Niemcy chwalą nas za sumienność, fachowość a także profesjonalne (usługi z zakresu ochrony środowiska) podejście do wykonywanych zadań.

Jeśli byliśmy zatrudnieni legalnie na terenie tego kraju, tutaj także warto przemyśleć możliwość skorzystania z odzyskania nadpłaconych składek. Jeżeli chodzi zatem o temat taki jak zwrot podatku z Niemiec, to tu także możemy liczyć na fachową pomoc firm, które wyspecjalizowały się w tego typu kwestiach. Pamiętajmy, że powinniśmy posiadać specjalną kartę podatkową, jaką otrzymujemy od firmy nas zatrudniającej. Dodatkowo, potrzebne będzie zaświadczenie UE/EOG.

Całość tych spraw możemy jednak powierzyć fachowcom ze wspomnianych wcześniej biur, jakie parają się zwrotem podatku za pracę na Zachodzie. Wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie takiej firmy albo udać się do oddziału – więcej o PIT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*