Po co są odlewy?

Czy myśleliście kiedykolwiek czym zajmuje się branża odlewnicza i do czego tak naprawdę stosowane są różnego formatu odlewy? Raczej nie.

Jest to gałąź produkcji przemysłowej, o której nie słyszy się specjalnie często. W skutek tego wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że bez niej inne by sobie nie poradziły. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego konstruuje się wykorzystując odlewy.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

W odlewnictwie wykorzystuje się obecnie już bardzo dużo różnych technologii, wszystkie jednak zawierają się w jednym prostym haśle – obróbka cieplna. To przy pomocy bardzo wysokiej temperatury doprowadza się metal obróbka metali do płynnej formy i to umożliwia robienie odlewów. W zależności od procesu obróbki możemy wyróżnić na przykład odlewanie aluminium. Stop wlewa się do form, zwanych właśnie kokilami.

Bardzo często stosuje się teraz odlewanie metalu pod ciśnieniem. Jest to metoda wysoce dokładna. Odlewy ciśnieniowe są bardzo dobrej jakości i nie wymagają już dodatkowej obróbki. To oznacza, że można wyrabiać daną część na skalę masową.

W wielu przypadkach po odlaniu przychodzi czas na wyżarzanie. To proces polegający na podgrzaniu odlanego fragmentu do określonej temperatury. Wtedy tę temperaturę powinno się przez pewien czas utrzymać, a po tym element wolno schłodzić. Metod wyżarzania jest kilka i każda służy czemu innemu. Przykładowo może zmniejszyć twardość metalu przed dalszą obróbką.

Dobrze jest czasem zainteresować się mniej znanymi gałęziami przemysłu. Każdy zainteresowany majsterkowicz pewnie z chęcią dowie się do czego mogą przydać się odlewy i że dzięki odlewnictwu ma choćby zawiasy w szafkach (tu dowiesz się więcej).

Źródło: Alwro S. A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*