Czym jest ejektor i do czego jest wykorzystywany?

Eżektorami (lub ejektorami) nazywamy takie przyrządy, których zadaniem jest zmniejszenie statycznego ciśnienia w konkretnym układzie w celu umieszczenia w nim dodatkowego materiału lub dawki gazów.
Wspomniane zmniejszenie ciśnienia wywoływana jest za pomocą odpowiedniego przewężenia.

pomysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Wydajność pracy

Autor: Roy Mohan Shearer
Źródło: http://www.flickr.com
Zgodnie z prawem Bernoulliego ma tam miejsce wzrost szybkości gazu. Powstaje w ten sposób spadek ciśnienia statycznego przy jednoczesnym wzroście ciśnienia dynamicznego. Wbrew pozorom przyrządy te są bardzo często stosowane w wielu dziedzinach gospodarki. Przykładowo eżektor jest często wykorzystywany w różnego typu przenośnikach pneumatycznych. Pozwalają m.in. na załadunek do nich ziarna różnego typu zbóż i ich transport łącznie z cząsteczkami powietrza. W wypadku przenośników pneumatycznych, ejektor jest zamontowany w miejscu, w którym, wprowadzany jest materiał do rurociągu, czyli pod koszem zasypowym.
Warto także wspomnieć, że na tego typu zasadzie działa także zdecydowana część tego typu przyrządów jak aerografy, w których płynące powietrze ma za zadanie zassać farbę wprost ze zbiorniczka. Trochę zbliżonym do eżektora urządzeniem jest strumienica, zatem inżektor. Ma on jednak zarówno inne parametry, jak i odmienną budowę. Narzędzia tego typu jak eżektory znajdują także swoje zastosowanie w tego typu branżach jak motoryzacja czy sprzęt AGD, a konkretniej w odkurzaczach wodnych. W sprzedaży jest wiele propozycji sprzedaży ejektorów. Są one przygotowane do działania jako generatory podciśnienia.

Są one zasilane chociażby na wężyk wtykowy o wielkości 8 mm oraz mają wężyk podciśnienia o wielkości 10 milimetrów.

Jeśli bez zadowalających rezultatów szukasz równie nietuzinkowego serwisu, to zalecam ten link (https://sklep.sn-promet.pl/kategoria-produktu/kasety-sterownicze/) – zobaczysz, on również jest bogaty w takiego rodzaju treści.

Ich cena waha się w ramach kilkuset złotych. Najłatwiej byłoby je kupić w internecie określając konkretny model.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*