Smog – czym dokładnie jest i w jaki sposób z nim wygrać?

Komfort oddychania w dużej mierze zależny jest od sezonu. W czasie lata i wiosny oddycha się nam najczęściej dużo łatwiej, aniżeli jesienią jak też zimą w sezonie grzewczym.

ochrona przed niebezpiecznymi odpadami

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Czym w rzeczywistości jest smog, o jakim w ostatnim czasie tak głośno? Z jakiej przyczyny nas truje? Tłumaczymy. Pragnąc się dowiedzieć o stopniu zanieczyszczeń w powietrzu, prędzej bądź później natkniemy się na pojęcie tzw. niskiej emisji. Termin ów może być dla laika troszeczkę mylący, dlatego że łączy się z bezpiecznym poziomem emisji. Jednak idzie wcale nie o natężenie, acz o wysokość. Niska emisja będzie to zatem taka, jaka koncentruje się na małej wysokości, nie wyższej niż dwadzieścia metrów nad ziemią. Tu pojawia się wątpliwość: o jakie emisję chodzi? Prawidłowa odpowiedź to: chodzi o emisję zawieszonego pyłu, jakiego podstawowym źródłem będą domowe piece a także inne paleniska używane głównie do nagrzewania. Wiadomo, iż pyłowe zanieczyszczenia są bardzo groźne dla zdrowia człowieka. Na czym owe zagrożenia dokładnie polegają? Przede wszystkim na przenikaniu pyłków do ciała.

Występują dwa główne sposoby na poprawienie czystości powietrza – podłączenie domków bądź całych elektrowni, czego świetnym przykładem jest elektrownia Żerań, do sieci miejskiego ogrzewania czy też wymienienie przestarzałych pieców (nierzadko jeszcze kaflowych, świetnie pamiętających przedwojenne czasy) na nowiusieńkie, o dużej wydajności oraz pełniejszym spalaniu, emitujące niewiele pyłów.

Jeżeli ciekawi Cię ciąg dalszy wywóz śmieci łomianki tego opisu zapraszamy do kolejnego artykułu, który czeka na Ciebie pod podanym linkiem. W nim rozwieją się wszelkie Twoje niepewności.

Oba te sposoby będą wymagać jednak ogromnych nakładów na wybudowanie nowej infrastruktury albo na wymianę starych pieców, co oczywiście jest procesem dość powolnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*